У фокусу

Стратешка сарадња Србије и Кине у области високог образовања

Сарадња у области високог образовања између Републике Србије и Народне Републике Кине представља значајан сегмент стратешког партнерства двеју земаља. Један од најистакнутијих примера овог односа јесте успостављање партнерства између Београдске академије пословних и уметничких струковних студија (БАПУСС) и Тјенђин Универзитета за иностране студије (Tianjin Foreign Studies University – TFSU).

Тјенђин Универзитет, основан 1964. године и смештен у једном од највећих кинеских урбаних центара, истиче се као један од лидера у области образовања страних језика, књижевности и међународних студија. Ово партнерство отвара могућности за сарадњу на пољу размене студената, заједничких истраживања и културног повезивања две земље.

Проф. др Миле Самарџић који је био домаћин гостима, за „Огледало српско“ говори о значају овог партнерства, активностима које су већ покренуте и плановима за будући развој сарадње. Интервју открива на који начин ће ове иницијативе допринети продубљивању пријатељских и професионалних веза између Србије и Кине.

ОС: Сарадња између Републике Србије и Народне Републике Кине из године у годину се развија и учвршћује на различитим пољима, укључујући и високо образовање. У ком правцу се развија ова сарадња?

Проф. др Миле Самарџић: Захваљујући вишедеценијској успешној стратегији спољне политике наше државе, Србија је у позицији да развија партнерства широм света на принципима равноправности, заједничких интереса и међусобног уважавања. Једна од последица те стратегије је да Србија и Кина имају један од најразвијенијих односа.

Исправно постављена стратегија председника Александра Вучића и председника Си Ђинпинга довела је до тога да имамо ниво „челичног пријатељства“ – званичан дипломатски статус који Кина додељује својим најближим партнерима. Овај ниво сарадње, који је изнад стратешког партнерства, има мали број држава у свету и он отвара врата интензивној сарадњи у бројним областима, укључујући образовање, науку, културу, спорт, привреду и економију.

У области високог образовања, захваљујући статусу „челичног пријатељства“, наши партнери из Кине, на челу са ректорком Тјенђин Универзитета за иностране студије, исказали су жељу да посете Србију. Данас Србија и Кина све више унапређују сарадњу у области високог образовања, што додатно јача односе између две земље.

ОС: Споменули сте „челично пријатељство“ као највиши могући дипломатски статус који НР Кина додељује својим најближим партнерима. Како то изгледа у пракси?

Проф. др Миле Самарџић: „Челично пријатељство“ између Србије и Кине одражава дубоке и изузетно чврсте везе које се базирају на поверењу, узајамном уважавању и сарадњи у многим кључним областима. Подсетићу вас да једино наша земља у овом делу света има званичан дипломатски статус „челичног пријатеља“. 

Стратешко пријатељство успостављено је 2009. године, а продубљено 2013. године. Председник Вучић је био домаћин председнику Сију током његове историјске посете Србији у јуну 2016. године, када је потписана Заједничка изјава о успостављању стратешког партнерства. 

Србија и Кина су 2023. године потписале споразум о слободној трговини, који омогућава готово потпуну елиминацију царина на већину производа, што значајно олакшава међусобну трговину. Реализују се крупни инфраструктурни пројекти, као што су изградња брзе пруге Београд – Нови Сад и путне инфраструктуре. Поред тога, велике кинеске компаније су инвестирале и присутне су на српском тржишту. Кинеске компаније, инвестирале су у модернизацију смедеревске железаре, која је од кључног значаја за српску индустрију. Осим тога, укључене су у развој и модернизацију борског рудника, једног од најважнијих рударских и металуршких капацитета у Србији. Такви пројекти не само да подстичу привредни развој, већ и запошљавање, што Србију позиционира као кључног партнера Кине у региону.

У 2024. години потписана је Заједничка изјава о продубљивању и подизању свеобухватног стратешког партнерства и изградњи Заједнице Србије и Кине са заједничком будућношћу у новој ери. Реч је о највишем могућем нивоу у кинеском систему партнерства, који подразумева да две стране недвосмислено подржавају једна другу у питањима од суштинског интереса.

Не заборавимо подршку НР Кине српском народу за време пандемије COVID-19, када је изграђена најмодернија лабораторија „Ватрено око“, обезбеђене су вакцине и неопходна медицинска средства и опрема. Захваљујући овој подршци Србија је успешно одолела изазову који је наметнула пандемија COVID-19.

Када посматрамо однос Србије и Кине на међународном плану, видећемо међусобну подршкупо најзначајнијим националним и државним питањима, пре свега она се огледау узајамној подршци. Србија добија подршку и разумевање по питању Косова и Метохије, чиме се „челично пријатељство“ конкретно доказује у међународним односима.

ОС: Делегација Тјенђин Универзитета за иностране студије посетила је Републику Србију ове године. Шта је био циљ посете и шта је договорено?

Проф. др Миле Самарџић: Посета делегације Тјенђин Универзитета за иностране студије у саставу: Zhou Honglei, секретар Партијског комитета, Liang Yan, директор Кабинета, Zhang Zhanqi, директор Кабинета за међународну размену и Wang Wenqian, декан Факултета за европске студије, реализована је у јуну ове године са циљем упознавања образовног система Републике Србије и могућностима за даљу сарадњу.

Први конкретан резултат јесте потписивање Меморандума о разумевању и сарадњи између Београдске академије пословних и уметничких струковних студија (БАПУСС) и Тјенђин Универзитета. Захваљујући менаџменту БАПУСС-а, а пре свега председнику Академије др Миодрагу Паспаљу, препознат је значај ове сарадње. Менаџмент БАПУСС-а прихватио је позив да посети Тјенђин Универзитет, а у наредном периоду биће договорен тачан термин за организацију узвратне посете.

Такође, организован је радни састанак са челницима Министарства просвете на челу са министарком Славицом Ђукић Дејановић. Министарка је препознала значај сарадње у области високог образовања и исказала захвалност на иницијативи наших партнера из Кине. Резултат посете јесу отворена врата за јачање српског и кинеског образовног система, као и пријатељства и партнерства. На крају радног састанка, представници Тјенђин Универзитета упутили су позив Министарству образовања и министарки Славици Ђукић Дејановић да посете Тјенђин Универзитет за иностране студије у термину који им одговара. Позив је прихваћен, а термин узвратне посете биће накнадно договорен.


СПОРАЗУМ О САРАДЊИ

  • размена истраживачког, наставног и административног особља,
  • размена студената свих нивоа,
  • заједничке истраживачке активности,
  • учешће на семинарима и академским скуповима,
  • специјални краткорочни академски програми,
  • програми стручног усавршавања,
  • друге области у којима се успостављају или ће се развијати конкретни обострани интереси за сарадњу.

Посебно бих истакао високи професионализам и захвалност нашим пријатељима, г-ђи Чен Хуи и г-дину Драгану Чигоји, испред компаније „HD Razvoj d.o.o.“, која је дала значајан допринос у реализацији ове посете. Такође, упућујем захвалност особљу амбасаде НР Кине у Србији и Његовој Екселенцији, г. амбасадору Ли Мингу, који је био упознат са активностима ове посете и пружио своју подршку.

Аутор: Иван Илић

Фото: Приватна архива

Слична вест

Душко Ћутило: „ЗАЈЕДНО ЗА КРАЈИНУ“

Од идеје до реализације, дуг је пут. У разговору са Душком Ћутилом покушали смо да …

претплатити се
Обавести о
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
Види све коментаре