У фокусу
Intervju Marko Šćepanović

Марко Шћепановић: Саборност Срба је основа за јачу и напреднију Србију

Марко Шћепановић, саветник потпредседника Владе и министра унутрашњих послова у Влади Републике Србије, задужен за регионалну сарадњу и дијаспору, у овом интервјуу открива активности Владе Републике Србије усмерене на јачање веза са дијаспором, као и на промоцију економских и културних иницијатива које имају дугорочан утицај на српску заједницу у региону и широм света.

Какви су ваши утисци са недавно одржаног Економског форума у Швајцарској и како видите улогу српске дијаспоре у јачању економске сарадње Србије са Европом?

„Економски форум у организацији Удружења српских привредника у Швајцарској представљао је изузетну прилику за унапређење економских односа између Србије и Европе, уз кључну улогу српске дијаспоре као стратешког партнера у развоју наше земље. Окупили су се истакнути представници српске заједнице, успешни привредници и институције, који су разматрали могућности инвестирања у приоритетне секторе као што су инфраструктура, информационе технологије, енергетска ефикасност, туризам и пољопривреда.”

„Форум је показао висок степен организованости дијаспоре, која је спремна да своје ресурсе и знање усмери у пројекте у матици, не само као економски подстрек, већ и као израз економског патриотизма — дубоке посвећености развоју земље порекла. Економски патриотизам, као темељна вредност, подстиче дијаспору да препозна матицу као своју главну инвестициону дестинацију. Овакви скупови омогућавају креирање нових партнерстава, позиционирају Србију као поузданог и модерног партнера у Европи и доприносе ширењу позитивног имиџа наше земље у свету.”

„Подсетићу вас да је у протеклој години Србија примила 4,99 милијарди евра дознака, што показује стабилност подршке дијаспоре економији земље. Ове дознаке представљају значајну финансијску основу, али наш циљ је да их у већој мери трансформишемо у инвестиције. Улагања српске дијаспоре у матицу доносе вишеструке бенефите за обе стране, а сигуран сам да, уз подршку државног руководства, дијаспора може постати значајан инвеститор у Србији.”


Србија је до 2027. године планирала инвестиције у износу од 17,8 милијарди евра, усмерене на изградњу 955 километара нових аутопутева, модернизацију железничке мреже и реконструкцију 6.000 километара путева, што ствара могућности за активно учешће дијаспоре у грађевинским и транспортним секторима. Такође, очекује се да ће извоз информационих технологија (ИТ) до 2027. достићи 10 милијарди евра, отварајући простор за стручњаке из дијаспоре који ће имати кључну улогу у развоју вештачке интелигенције и дигиталних решења. У оквиру културних и спортских пројеката, изградња новог Музеја Николе Тесле, Националног стадиона и организација „ЕКСПО 2027“ представљају значајне прилике за дијаспору да допринесе јачању глобалног имиџа Србије.


„Позивам нашу дијаспору да настави са улагањем у будућност Србије. Ваше искуство, ресурси и љубав према домовини чине разлику. Заједно, уз подршку државног руководства, можемо изградити снажну економију и напредну Србију за будуће генерације.”

Путне исправе и возачке дозволе су често тема од интереса за дијаспору. Постоје ли планови за решавање проблема признавања српских возачких дозвола на Малти, који погађа бројну нашу дијаспору на острву?

„Свесни смо значаја овог питања, које директно утиче на свакодневни живот више од 10.000 наших грађана који живе и раде на Малти. План је да се покрену преговори са властима Малте ради постизања билатералног споразума о међусобном признавању возачких дозвола. Тај модел могао би послужити као пример и за друге земље где наша дијаспора наилази на сличне изазове.“

„Паралелно, Влада Републике Србије ради на дигитализацији процедура за издавање путних исправа и возачких дозвола. Циљ је да нашим грађанима омогућимо бржи, једноставнији и ефикаснији приступ административним услугама, уз уклањање непотребних компликација. На овај начин, смањујемо административне баријере и унапређујемо услове за живот наших људи у дијаспори.“

Које су кључне поруке и закључци 23. Берлинске безбедносне конференције и како се они одражавају на положај наше дијаспоре?

„На 23. Берлинској безбедносној конференцији доминирале су теме као што су глобални изазови миграција и међународна сарадња у борби против криминала. Србија, предвођена одговорном политиком председника Александра Вучића и премијера Милоша Вучевића, активно учествује у овим процесима. Потпредседник Владе Ивица Дачић, посебно је посвећен заштити права и интереса наших грађана у иностранству.“

„За дијаспору је посебно значајно што се на конференцији истакла потреба за бољом међународном координацијом у решавању проблема као што су трговина људима и сигурност граница. Такође, разматрани су механизми за бржу и ефикаснију помоћ нашим грађанима у кризним ситуацијама, што јача везу дијаспоре са матицом.“

Као неко ко долази из Црне Горе и негује традицију гусала, како видите значај очувања културног идентитета Срба у региону и на који начин можемо додатно повезати дијаспору са нашим културним наслеђем?

„Гусле нису само инструмент, већ симбол нашег идентитета, историје и духовне снаге. Оне су кроз векове биле хроника наше борбе за слободу и очување српског идентитета, не само у матици, већ и у региону и широм света. Као неко ко потиче из Црне Горе, земље која је неодоливо повезана са гуслама и епском традицијом, дубоко верујем да је очување културног идентитета кључ за опстанак нашег народа.“

„Посебно бих истакао значај Свесрпског сабора, који се ове године показао као једно од најважнијих окупљања српског народа из целог света. То је била прилика да се поносно покаже јединство и саборност Срба, како у матици, тако и у дијаспори и региону, и да се афирмише наша заједничка културна баштина. Председник Србије Александар Вучић дао је неизмеран допринос јачању тог јединства својим визионарским приступом, утабавајући пут соборности српског народа у XXI веку, и подршком нашим људима у региону и дијаспори. Његова посвећеност очувању националних вредности и континуирани напори у повезивању и саборности Срба, представљају основу за јачање нашег националног бића.“

„Такође, председник Владе Милош Вучевић и потпредседник Владе Ивица Дачић имају кључну улогу у подршци оваквим иницијативама. Њихово залагање за институционално повезивање дијаспоре са матицом, као и за очување нашег културног наслеђа, даје снажан оквир за очување нашег идентитета. Гусле и поезија су део тог идентитета који нас повезује кроз генерације. Наша обавеза је да, уз подршку институција и лидера попут председника Републике Србије Вучића, премијера Вучевића и потпредседника Владе Дачића, очувамо то наслеђе и пренесемо га на младе генерације. То није само задатак, већ светиња, јер само народ који поштује своју прошлост може сигурно крочити у будућност.“

Аутор: Иван Илић

Фото: Приватна архива Марко Шћепановић

Слична вест

Иван Илић: Важно је да имамо јасан план и чврсту визију

На измаку 2023. године обавили смо разговор са Иваном Илићем, председником Удружења грађана „МОСТ матице …

претплатити се
Обавести о
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
Види све коментаре