Празник Светог Саве, првог Архиепископа српског , ове године у Атини прослављен је низом свечаних догађаја.
Најпре је, по благослову Његовог Блаженства Архиепископа атинског и све Јеладе г. Јеронима, у недељу 22. јануара 2023. године у цркви Свете Тројице на Синтагми (познатијој као „Руска црква“) служена празнична Литургија којом је началствовао високопреподобни игуман Јован (Маџић) уз саслуживање високопреподобних архимандрита Синесија (Виктората), Евсевија (Меанџије) и Амвросија (Весића), као и протојереја Александра Носевича.
За певницом су поред руских појаца из храма Свете Тројице појали и српски богослови који живе, раде или студирају у Атини, господа Владислав Луковић, Далибор Смиљић, Стефан Драгичевић и Миодраг Поповић, као и г. Дејан Мачковић, конзул Амбасаде Републике Србије у Атини. Молитвеном сабрању су присуствовали и саветник Амбасаде Републике Србије г. Дејан Ристић, изасланик одбране пуковник Дејан Станишић, као и г. Недељко Матовић, конзуларни радник Амбасаде Босне и Херцеговине. У олтару су прислуживали дечаци из породице Кунавис-Којовић.
У присуству великог броја парохијана из разних славофоних цркава, али и Срба који су се с радошћу окупили да прославе Светог Саву, утемељивача Српске Цркве, просвете и културе, на крају свете Литургије су освећени славски колач и жито које је припремила породица Миловић.
Током Литургије верницима се пригодном беседом обратио архимандрит Евсевије, а после освећења славског колача и игуман Јован, изражавајући захвалност старешини храма Свете Тројице и свим парохијанима на гостопримству. Литургијско славље је настављено у порти цркве уз послужење које су припремили верни Срби заједно са парохијанима „Руске цркве“.
Храм Свете Тројице на Синтагми који ускоро слави хиљаду година постојања, древно је место хришћанског молитвеног окупљања о чему сведоче и катакомбе које се у његовој основи налазе. Недавном одлуком Атинске Архиепископије одређен је као место богослужења на словенским језицима, али и место окупљања нејелинских народа поводом њихових посебних празника. У том смислу је поручен и низ икона које ће трајно бити изложене на поклоњење верницима. Други народи су храм већ украсили ликовима својих светих, а од овог Савиндана и образ Светог Саве, првог Аархиепископа српског, краси „Руску цркву“ у Атини. Израда иконе је финансирана прилозима верних Срба, чиме она симболично представља саборни допринос целокупне српске заједнице овог града.
Приликом прославе Савиндана, учитељица Допунске школе на српском језику у Атини гђа Весна Копривица је свечано примила захвалницу од старешине храма архимандрита Синесија за учешће на хуманитарном Божићном базару. Наиме, Савез русофоних школа и црква Свете Тројице на Синтагми су 11. децембра 2022. године организовали базар у корист женског сиротишта Атинске Архиепископије „Света Филотеја Атинска“. Ове године на њему су узели учешће и деца и родитељи из Српске школе и остварили запажен допринос.
Празновање првог Архиепископа српског заокружено је свечаном Светосавском академијом коју су припремили ученици Допунске наставе на српском језику у организацији Министарства просвете Републике Србије заједно са учитељицом гђом Весном Копривицом и уз свесрдну помоћ родитеља. Због снега који је завејао Атину, првобитно заказана прослава је морала бити одложена за 18. фебруар 2023. године. У 18 часова, у свечаној сали Културног центра „Руф“, коју је Србима љубазно уступила Атинска Архиепископија, окупио се велики број родитеља и пријатеља, Срба и Грка, који су с радошћу дошли на овогодишњу Светосавску академију. На почетку сабрања архимандрит Евсевије са јерођаконом Стефаном (Душковићем) благословио је славски колач и жито које је припремила породица Тадић-Папаниколау. У наставку, архимандрит Евсевије је произнео пригодну светосавску беседу којом је заблагодарио родитељима за труд и настојање да и поред многобројних обавеза редовно доводе децу на Допунску наставу на српском језику. Потом је деци бираним речима говорио не о имагинарном принцу из бајке, него о принцу Растку и свему што је он учинио за свој народ.
У наставку вечери смењивале су се песме и рецитације како о Светом Сави тако и о српској историји, култури и језику, али и о љубави која је највећа хришћанска врлина и коју су проповедали и својим животом и делом сведочили сви српски свети, од Саве Немањића до владике Николаја Велимировића. Хором је руководила гђа Сања Ожеговић, а дечју песму је на инструментима пратила породица Ристић-Коглин. У програму су учествовали и студенти теологије који су на постдипломским студијама у Атини, господа Страхиња Шабић, Стефан Драгичевић и Миодраг Поповић. На крају свечане академије присутнима се обратио конзул Амбасаде Републике Србије у Атини, г. Дејан Мачковић, а у публици је била и амбасадорка Босне и Херцеговине у Атини гђа Милица Крстић. Гђа Јована Симић је сваком детету које је учествовало у академији даривала своју књигу песама „Поље од злата“.
Извор: www.spc.rs