Привредна комора Србије (ПКС) организовала је у 2023. години учешће српске привреде на 22 мeђунaрoдна сajма у иностранству, од чега је 20 у сарадњи са Развојном агенцијом Србије (РАС). На овим престижним светским смотрама извозника учeствoвaлo је скоро 400 кoмпaниjа, одржано је прeкo 13.000 састанака са пословним партнерима, а договорени извозни послови премашили су 75 милиoнa eврa!
„План нам је да у наредној години задржимо исти ниво промоције извозне понуде наших компанија на водећим међународним сајмовима. Када правимо план сајмова, увек узимамо у обзир тржишта на којима су тражени српски производи и српске компаније, али и она која имају потенцијал да се извоз производа из Србије шири на цео одређени регион“, истиче Јованка Ћалина, руководилац Центра за сајмове ПКС.
Додаје да су извозно орјентисане компаније више него икада заинтересоване за сајмове, за директне састанке и контакте са потенцијалним купцима и прилику да дођу до нових тржишта, јер је тешко само кроз ”онлајн” канале доћи до нових послова.
„Оцена излагача је да је организација 22 сајма у 2023. години протекла на високом нивоу, од припреме, преко логистичке и организационе подршке до квалитета изградње националних павиљона, што је документовано за сваки од ових параметара“, указује представница ПКС.
Подсећа да су се у 2023. години компаније из Србије, у организацији ПКС и РАС, представиле на водећим свестким сајмовима међу којима су: PRODEXPO у Москви, GULFOOD у Дубаију, PROWEIN у Диселдорфу, PLMA у Амстердаму, GITEX у Дубаију, АНУГА у Келну, AGRITECHNICA у Хановеру и други.
„Сваке године настојимо да организујемо наступ домаће привреде на неком новом тржишту. Тако су ове године наши привредници први пут излагали на Међународном сајму прехрамбене индустрије у Краљевини Саудијској Арабији. Ово тржиште представља једно од најпривлачнијих на Блиском истоку и пружа шансу српској привреди за значајнији пласман пољопривредних производа, пре свега смрзнутог воћа и поврћа, као и свежег воћа“, објашњава Ћалина.
Имајући у виду да се дугорочни план Краљевине Саудијске Арабије базира на смањењу производње због очувања водних ресурса, као и на повећању увоза хране, првенствено пшенице, постоји велика шанса за пласман пољопривредних производа из Србије на саудијско тржиште, што се, посебно односи на жито, јечам, кукуруз, соју, пиринач, разне врсте семена/уља, као и на фармерски узгој стоке, додаје Ћалина.
Сајмови, по њеним речима, имају важну улогу и доносе велике користи, како самим излагачима и организаторима, тако и потенцијалним купцима и посетиоцима, а на тим манифестацијама се увек, осим производа представљају и најновији трендови и иновације у одређеној индустрији.
„Број и врста сајмова, као и остварени резултати учешћа привреде третирају се као један од показатеља развијености привреде неке државе. ПКС је, бавећи се организацијом сајмова у иностранству током више деценија, стекла високу репутацију међу привредницима и добитник је значајних награда за успешно организоване наступе српске привреде у иностранству“, наглашава Ћалина.
Креирање подстицајних услова за раст извоза, презентација производа и услуга, као и успостављање сарадње и партнерства наших фирми са иностраном привредом, кроз организован наступ домаћих компанија на великим међународним сајамским манифестацијама, стратешки су циљеви ПКС када је реч о интернационализацији пословања домаће привреде.
„Поред освајања нових тржишта и повећања присуства на постојећим тржиштима, циљ ове активности је брендирање Србије као повољне инвестиционе и пословне дестинације, успостављање приведних веза са иностранством и интеграција домаћих привредних друштава у међународне ланце вредности“, поручује представница ПКС.
Извор: Привредна комора Србије